OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pověstné „posunutí jinam“ nemusí pro hudební skupiny dopadnout vždy dobře. Pokud jsou jejich fanoušci určitým způsobem omezení a nechápou, nebo dokonce ignorují umělecký vývoj a směřování hudebníků, může to být pro kapelu fatální problém. Něčím podobným si v roce 1991 prošli také němečtí HELLOWEEN, kterým se s albem „Pink Bubbles Go Ape“ nepodařilo navázat na komerčně veleúspěšné dva díly „Keeperů“ a uvolněnější pop/rock/metalovou novinkou zklamali početné zástupy fanoušků dychtících po další speedmetalové extázi. Samozřejmě se též nabízí hypotéza, že ona vlna negativních ohlasů byla nejen kvůli materiálu samotnému, ale i z důvodu odchodu dosavadního leadera skupiny – Kaie Hansena.
Deska jako taková není totiž vůbec špatná a rozhodně se nejedná o nějakou „zradu“ předchozí tvorby, nebo metalu obecně, jak to bývá zaslepenými fanoušky někdy předkládáno. Metal je zde stále zdaleka tou nejdůležitější složkou. Jediným rozdílem proti minulým deskám je to, že na sebe nabaluje ve větší míře i jiné styly, které v určitých pasážích sice přeberou „otěže“ do svých rukou, ale nikdy vyloženě nedominují. Osobně se domnívám, že díky tomuto vývoji měl Michael Kiske daleko větší možnosti předvést svůj talent. Ačkoliv je jeho výkon na obou předchozích speedmetalových ikonách brán ve fanouškovské obci prakticky jako „starý zákon speedmetalového zpěvu“, a právě díky němu vznikl bezpočet následnických kapel se zpěvákem „fistulákem“ za mikrofonem, mě nejvíc přesvědčil právě na „PBGA“ a následném „Chameleonovi“. Jeho uvolněnější a naléhavější projev se mi líbí daleko víc, než ten „siláckometalový“.
Po titulním intro-cajdáčku to moc nevypadá, že by se mělo měknout – „Kids Of The Century“ a „Back On The Streets“ mají solidní powermetalové základy, nicméně Kiske je vkusně odlehčuje rockovými pěveckými linkami. „Number One“ už odhaluje vše v plné parádě – popová sloka a hitový refrén překonávající v chytlavosti snad i největší pecky od AEROSMITH.
Kiskeho speedrockové vyznání „Goin´ Home“ je příjemnou esencí pozitivní energie a paradoxně největší návrat ke speedmetalovým kořenům, „Someone´s Crying“ pochází z pera nového člena kapely, Rolanda Grapowa. Ten krom nemalého skladatelského vkladu (dále ještě „Back On The Streets“, „Mankind“ a „The Chance“) obohatil kapelu o sofistikovaná kytarová sóla, která i přes pravidelnou spoluúčast „Weikathovského pidlikání“ (nejvíc si ho posluchač užije v „Heavy Metal Hamsters“) zvedají úroveň skladeb do vyšších pater. Ojedinělý autorský příspěvek dodal i Markus Grosskopf v podobě „I´m Doin´ Fine, Crazy Man“. Musím se přiznat, že u této písně mě vyloženě irituje její refrén – je hezké, že v něm Markus prosadil vlastní nástroj coby ústřední, ale skladbu tím, společně s nepovedenou vokální linkou, dost pokazil.
Závěr celého alba nám uvozuje „Maidenovská“ „The Chance“, po které přichází grandiózní vyvrcholení v podobě Kiskeho „Your Turn“, kde Michi jasně dokazuje, že nejen Weikath, nebo Hansen umí psát atmosférická finále desek HELLOWEEN. Jeho skladba sice dosahuje sotva poloviny stopáže „Halloween“, resp. „Keeper Of The Seven Keys“ a místo elektrických kytar si vystačí hlavně s klavírem a akustickou kytarou, výsledný efekt ovšem je, co se atmosféry týče, prakticky stejný. Našince vychovaného u táborových ohňů jistě trkne akordová shoda úvodu „Your Turn“ s provařenou „Zvedněte kotvy“ od RANGERS. Kdyby místo „Now there is this day…“ začal Kiske zpívat „Už vyplouvá loď John B...“, nikdo by nemohl být moc překvapen.
Jak jsem uvedl již na začátku – albem „Pink Bubbles Go Ape“ si HELLOWEEN v kariéře zrovna dvakrát nepomohli. Tato (určitým způsobem) progresivní deska má tak pošramocenou pověst, že si jí posluchači, kteří s tvorbou HELLOWEEN nejsou seznámeni úplně dopodrobna a hodlají tento rest napravit, kolikrát ani neposlechnou, neboť jsou od toho zrazováni svými známými „kovanými metaláky“. To je samozřejmě velká škoda, protože pro oblíbení „Pink Bubbles Go Ape“ stačí několik málo věcí – trpělivost, nadhled a stylová otevřenost. Pak by s tímto albem neměl mít fanoušek rockové hudby sebemenší problém.
Bráno komerčním a fanouškovským hlediskem, jedná se o jasný krok vedle. Z uměleckého hlediska nemám jako recenzent téměř co vytknout.
Michael Kiske
- zpěv
Michael Weikath
- kytary
Roland Grapow
- kytary
Markus Grosskopf
- baskytara
Ingo Schwichtenberg
- bicí
1. Pink Bubbles Go Ape
2. Kids Of The Century
3. Back On The Streets
4. Number One
5. Heavy Metal Hamsters
6. Goin' Home
7. Someone's Crying
8. Mankind
9. I'm Doin Fine Crazy Man
10. The Chance
11. Your Turn
Helloween (2021)
United Alive In Madrid (2019)
My God-Given Right (2015)
Straight Out Of Hell (2013)
7 Sinners (2010)
Unarmed: Best Of 25th Anniversary (2010)
Gambling With The Devil (2007)
Keeper Of The Seven Keys - The Legacy (2005)
Rabbit Don´t Come Easy (2003)
Treasure Chest (Best Of) (2002)
The Dark Ride (2000)
Metal Jukebox (1999)
Better Than Raw (1998)
High Live (1996)
The Time Of The Oath (1996)
Master Of The Rings (1994)
Chameleon (1993)
The Best, The Rest, The Rare (Best Of) (1991)
Pink Bubbles Go Ape (1991)
Live In The U.K. (1989)
Keeper Of The Seven Keys Pt.II (1988)
Keeper Of The Seven Keys Pt.I (1987)
Walls Of Jericho (1986)
Helloween (EP) (1985)
Vydáno: 1991
Vydavatel: EMI
Stopáž: 44:02
Produkce: Chris Tsangarides
Studio: PUK Studios, Gjerlev, Dánsko
HELLOWEEN si měli po keeperech změnit jméno, pak by „Růžové bublinky“ byl skvělý debut a „Chameleon“ k dokonalosti dotažený progresivní rock. Ale spálili se ve svém předpokladu, že by se lidu mohl líbit i jiný, než vytyčený směr. Co chtěli říci skladbami jako „Mandkind“, „Number One“ „Goin´ Home“? Byl žádán další „I Want Out“, ne nějaké stylové proměny. Pro mne jsou „Pink Bubbles Go Ape“ tím lepším, co tahle kapela nahrála a hudební rozmanitost beru jako vysoce pozitivní krok. Na rozdíl od jiných kapel se nesnažili kout železo, dokud je žhavé. Hlavně pak na albu následujícím ukázali, jak skladatelsky silná sestava to tehdy byla. Ale i tykvím o pár let později došlo, že kout železo je přeci jen lepší, lid to chce a rád kupuje.
Vyměklé, komerčního úspěchu chtivé, avšak neúspěšné „Bubliny“ jsou albem, na které lze použít dvojí metr. V době vydání, kdy mi bylo šestnáct let a byl jsem fanatickým příznivcem obou „Strážců“ čekajícím netrpělivě na stejně dobrého nástupce, u mne způsobilo obrovské rozčarování. Vlastně to nebylo ani rozčarování, to už bylo vyloženě zklamání a nasranost. Zmizelo na něm téměř vše, pro co jsem HELLOWEEN v osmdesátých letech měl rád – tj. styl vázaný zejména na rychlost, specifický zvuk stojící na hračičkovsky pidlikavých kytarách a k tomu hromada melodií, které dokáží navždy strhnout, nikoliv jen jakoby příjemně (s dovolením) prošumět. „Pink Bubbles Go Ape“ byl v době vydání zkrátka čajíček, zvláště pro metalově zaměřené publikum. Navíc nemám ani trochu pocit, že by tohle album bylo zaznamenání hodnou konkurencí k tehdejším sladkým rockovým špičkám typu AEROSMITH, BON JOVI nebo SKID ROW (k jejich bombě "Slave To The Grind" z jara 1991 už vůbec ne).
S odstupem času, kdy už tolik nelpím na specifickém zvuku té které kapely a stylovou otevřenost vnímám poněkud pozitivněji, jsem tohle album vzal na milost. S odstupem dvaceti let jde opravdu o poměrně solidní rockový materiál, který je vystavěn přesně na tělo Kiskeho krásnému vokálu. Najdou se zde i songy, které považuji za opravdu zdařilé – pilotní singl „Kids Of The Century“, nádherná „The Chance“ (jediná zdejší skladba dosahující úrovně "Strážců") coby vstupní příspěvek Rolanda Grapowa a pak ještě „Mankind“ začínající motivem, který jakoby vypadnul z filmu o Velké vlastenecké vojně. Potěší i akustická balada „Your Turn“. Naopak „Number One“ pro mne představuje přesně ten univerzální typ nic neříkající plytké skladby s neustále se opakujícím loulovským refrénem pro banány bez konkrétního hudebního názoru. Z dnešního pohledu jde tedy o album, které je v kontextu celé diskografie HELLOWEEN v pořádku, dokonce jej mám za zajímavější než polovinu alb nazpívaných Derisem (určitě tedy výše než alba „Time Of The Oath“, „Rabbit Don´t Come Easy“ nebo „Keeper – Legacy“).
Dobré album,ale ko Keeperech trošku zklamání.Taky pro mě nejlepší song Mankind :-).
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.